Magyarországi példák

MAGYARORSZÁGI PÉLDÁK:

Az adóparadicsomokban bejegyzett offshore cégek többségét azok a kis- és középvállalkozók jegyeztetik be, akik elsősorban a magyarországi adóalapjuk csökkentésére illetve magánvagyonuk védelmére akarják felhasználni ezeket.

Az érdekesség kedvéért íme pár cég, akiről mindenki hallott, de csak kevesen tudják, hogy milyen offshore összefonódásuk van.

Malév

A légitársaság két Boeing típusú repülõgépét hitelbe tudta megvenni az amerikai gyártótól. Az áruhitel kamata és tõketartozása a forint folyamatos leértékelésének hatására egy év alatt mintegy egy milliárd forint számviteli veszteséget okozott a Malévnak. Az igazgatótanács a veszteség enyhítésére elfogadta azt a javaslatot, hogy a gépeket egy Kajmán szigeteken bejegyzett offshore cégnek adják el – amely teljes egészében a Malév tulajdona – s innen lízingeljék vissza. Ennek a klasszikus visszlízing eljárásnak a segítségével a leértékelésekbõl származó veszteség – legalábbis egy idõre – eltûnik.

Mahart

Az 1994-es személyi jövedelemadó törvény változásai egy magyar viszonyok között felettébb szokatlan eljárásra késztették a Mahart és a Malév vezetését annak érdekében, hogy változatlan költségterhek mellett meg tudják tartani nemzetközileg is elismert szaktudású legénységeiket. Mivel a hazánknak Ciprussal kötött kettõs adózást elkerülõ egyezménye a nemzetközi vizeken ill. légtérben szolgáló munkavállalók keresetét abban az országban engedi adóztatni, amelyikben a kifizetõ vállalkozás székhelye található, e két szállítási vállalat megállapodott egy ciprusi céggel a legénységek átigazoltatásáról. Ezután tehát a hajók és a repülõgépek legénységének egy része a ciprusi cégtõl kapja a fizetését, a magyar szabályozásnál jóval kedvezõbb adóterhek mellett. Természetesen ezekre a munkavállalókra Magyarországon nem fizetnek TB járulékot sem, így nem illetik meg õket az ehhez kapcsolódó szolgáltatások.

Hotel Kempinski

Hazánk egyik legszínvonalasabb szállodája a Grand Hotel Corvinus Kempinski rövid története alatt igen sok kézen keresztül ment, mire jelenlegi tulajdonosához került. Bár az 1989-es alapításkor egy milliárd forinttal induló, 50%-ban magyar tulajdonban lévõ részvénytársaság másik felét a genfi Hotel Kempinski S.A. birtokolta, mára a 3,1 millárd forintra felemelt alaptõkéjû szálloda részvényeinek több, mint háromnegyede egy man-szigeti társaság, a Corvin Invest Ltd. tulajdonába vándorolt.

LEAVE REPLY